Przedstawiam kilka zasad obchodzenia się z biżuterią:
1.
Wyroby jubilerskie należy przechowywać w pudełku, aby ograniczyć im dostęp do niekorzystnych czynników zewnętrznych (miedź i jej stopy reagują z wilgotnym powietrzem, w wyniku czego powstaje patyna (grynszpan szlachetny) – powierzchniowa warstwa najczęściej koloru szarozielonego).
2.
Chroń biżuterię przed uszkodzeniami mechanicznymi, zdejmuj ją przed cięższymi pracami domowymi lub ogrodowymi, a także przed uprawianiem sportu.
3.
Chroń biżuterię przed kosmetykami i chemią gospodarczą.
4.
Zawsze zdejmuj biżuterię przed snem (na metalu może pojawić się nierównomierna patyna).
Biżuteria jest produktem delikatnym i lubi gdy poświęcimy jej trochę uwagi.
Wyroby z metalu w wyniku kontaktu z czynnikami zewnętrznymi po jakimś czasie mogą pokryć się patyną. Sądzę, że dzięki temu biżuteria nabiera szlachetności, jednak niektórzy wolą, gdy błyszczy. Zachęcam do obserwowania jak metal zmienia się z czasem, jeśli chcesz go odświeżyć, użyj ściereczki do czyszczenia biżuterii (naprawdę potrafi zdziałać cuda!) i poleruj do uzyskania pożądanego połysku. Mosiądz i miedź mogą barwić skórę, ale wystarczy przemyć te miejsca mydłem.
Elementy drewniane są 3-krotnie zaimpregnowane olejem tungowym, jednak podczas przypadkowego kontaktu z detergentami (np. gdy często zapominasz ściągać pierścionka do mycia rąk), pozbędziesz się warstwy zewnętrznej. W tym przypadku zachęcam do posmarowania drewna niewielką ilością oleju (może być ten z kuchni ;)), otrzymasz piękny efekt.
Na pewno się odwdzięczy i zachwyci nie tylko Ciebie!